SALE: $155 (-32%) $229
Genuine & Authentic Armani Exchange
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 9724969 |
| MPN: | ARMANI EXCHANGE AX238 ANS |
| Model: | AX238 |
| Frame Color: | Black |
| Color: | BLACK |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 26MM |
| Temple Length: | 135mm |
| Frame Width: | 53MM |
| Bridge Width: | 14MM |
| Lens Width: | 53mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 26mm |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Bundle Listing: | No |
| Department: | Unisex Adults |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Acetate |
| Age Group: | Adult |
| Personalized: | No |
| Non-Domestic Product: | No |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Black Cat |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Cat |
| Lenses: | Demo with Print |
| Product Line: | ARMANI EXCHANGE |
| Features: | Full Rim Cat Eye Half Frame Half Rim Rectangular Rimless Round Square |