G-shock Black Ana-digi Mobile Link Bluetooth Watch GA-B2100 GAB2100-1A by Casio
$200
Details
Casio watch [GA-B2100-1ADR] - Black, Dial: Black, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11778422 |
| MPN | GA-B2100-1ADR |
| GTIN | 4549526322877 |
| Model | Casio G-Shock |
| Bezel Color | Black |
| Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 49 mm |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | Baton Indexes |
| Material | Resin |
| Case Thickness | 11 mm |
| Reference Number | GA-B2100-1ADR |
| Type | Wristwatch |
| Department | Men |
| Band Material | Resin |
| Bezel Type | 24-Hour |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Classic Diver Military Sport |
| Features | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Alarm Backlight Bluetooth Date Indicator Day/Date Day/Night Indicator Day Indicator LED Display Luminous Dial Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Month Indicator Multi-Dial Multifunction Power Reserve Indicator Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Shock-Resistant Solar Powered Stop-Seconds Function Timer Water-Resistant World Time |
| Case Material | Carbon Fiber Resin |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio WSB1000-8BV Digital Watch 100M Water Resistant Bluetooth Step Tracker 200 - Grey, Dial: Grey, Band: Grey
Casio G-shock Carbon Core Bluetooth Solar Black Casioak Watch Gshock GA-B2100-1A - Black, Blue
Casio Men`s G Shock Bluetooth Date Display Black Watch 49MM GST-B500BD-1A9CR - Dial: Black, Band: Black
Casio Edifice ECB20DC-1A Bluetooth® Blue Gray Mens Watch - Dial: Blue, Band: Gray, Bezel: Gray
Casio G-shock G-steel Bluetooth Solar Gold Mens Watch GSTB100GC-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Pro Trek Titanium Quad Sensor Bluetooth Outdoor Men`s Watch PRTB70T7 - Dial: Black, Band: Silver