$200
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11778422 |
| MPN: | GA-B2100-1ADR |
| GTIN: | 4549526322877 |
| Model: | Casio G-Shock |
| Bezel Color: | Black |
| Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 49 mm |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Baton Indexes |
| Material: | Resin |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Reference Number: | GA-B2100-1ADR |
| Type: | Wristwatch |
| Department: | Men |
| Band Material: | Resin |
| Bezel Type: | 24-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Military Sport |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Alarm Backlight Bluetooth Date Indicator Day/Date Day/Night Indicator Day Indicator LED Display Luminous Dial Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Month Indicator Multi-Dial Multifunction Power Reserve Indicator Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Shock-Resistant Solar Powered Stop-Seconds Function Timer Water-Resistant World Time |
| Case Material: | Carbon Fiber Resin |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio WSB1000-8BV Digital Watch 100M Water Resistant Bluetooth Step Tracker 200 - Grey, Dial: Grey, Band: Grey
Casio G-shock Carbon Core Bluetooth Solar Black Casioak Watch Gshock GA-B2100-1A - Black, Blue
Casio Men`s G Shock Bluetooth Date Display Black Watch 49MM GST-B500BD-1A9CR - Dial: Black, Band: Black
Casio Edifice ECB20DC-1A Bluetooth® Blue Gray Mens Watch - Dial: Blue, Band: Gray, Bezel: Gray
Casio G-shock G-steel Bluetooth Solar Gold Mens Watch GSTB100GC-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Pro Trek Titanium Quad Sensor Bluetooth Outdoor Men`s Watch PRTB70T7 - Dial: Black, Band: Silver