$478
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11941210 |
| MPN: | PRTB70T7JF |
| GTIN: | 889232298375 |
| Model: | Casio PRO TREK |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 50.8 mm |
| Case Size: | 57 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Tri-Fold Clasp |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 16 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Bidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Sport Travel |
| Features: | Alarm Bluetooth Chronograph Day/Date Day Indicator Timer Water Resistance Water-Resistant World Time accelerometer step tracker low temperature resistant tide graph light |
| Case Material: | Resin |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | PRTB70T7JF |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Titanium |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio G-shock Carbon Core Bluetooth Solar Black Casioak Watch Gshock GA-B2100-1A - Black, Blue
Casio Men`s G Shock Bluetooth Date Display Black Watch 49MM GST-B500BD-1A9CR - Dial: Black, Band: Black
Casio Edifice ECB20DC-1A Bluetooth® Blue Gray Mens Watch - Dial: Blue, Band: Gray, Bezel: Gray
Casio G-shock G-steel Bluetooth Solar Gold Mens Watch GSTB100GC-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Black Ana-digi Mobile Link Bluetooth Watch GA-B2100 GAB2100-1A - Black, Dial: Black, Band: Black