Pro Trek Titanium Quad Sensor Bluetooth Outdoor Men`s Watch PRTB70T7 by Casio
$478
Details
Casio watch [PRTB70T7JF] PRO TREK - Dial: Black, Band: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11941210 |
| MPN | PRTB70T7JF |
| GTIN | 889232298375 |
| Model | Casio PRO TREK |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 50.8 mm |
| Case Size | 57 mm |
| Band Width | 20 mm |
| Closure | Tri-Fold Clasp |
| Indices | Baton Indexes |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 16 mm |
| Handedness | Left |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Bezel Type | Bidirectional Rotating |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sport Travel |
| Features | Alarm Bluetooth Chronograph Day/Date Day Indicator Timer Water Resistance Water-Resistant World Time accelerometer step tracker low temperature resistant tide graph light |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | PRTB70T7JF |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Titanium |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio G-shock Carbon Core Bluetooth Solar Black Casioak Watch Gshock GA-B2100-1A - Black, Blue
Casio Men`s G Shock Bluetooth Date Display Black Watch 49MM GST-B500BD-1A9CR - Dial: Black, Band: Black
Casio Edifice ECB20DC-1A Bluetooth® Blue Gray Mens Watch - Dial: Blue, Band: Gray, Bezel: Gray
Casio G-shock G-steel Bluetooth Solar Gold Mens Watch GSTB100GC-1A - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Black Ana-digi Mobile Link Bluetooth Watch GA-B2100 GAB2100-1A - Black, Dial: Black, Band: Black