$414
Genuine & Authentic Ray-Ban
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Ray-Ban
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ray-Ban |
| SKU: | 10791444 |
| Model: | RB 7216 8208 |
| Frame Color: | Black & Green |
| Frame Width: | 141 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Vertical: | 42 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Clubmaster |
| Frame Material: | Metal / Plastic |
| Theme: | Classic |
| Features: | Full Rim |
| Lenses: | Demos with Imprint |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Ray-ban Clubmaster Eyeglasses RB 7216 8209 49-20 Burgundy Rose Gold Frames - Frame: Bordeaux & Rose Gold
Ray-ban Clubmaster Rx-able Eyeglasses RB 7216 2000 51-20 Black Silver Frames - Frame: Black & Silver
Ray-ban Clubmaster Eyeglasses RB 5154 8118 51-21 Tortoise Rose Gold Frames - Frame: Rose Gold, Lens: Demos with imprint
Ray-ban Clubmaster Eyeglasses RB 7216 2012 51-20 Tortoise Gold Frames - Frame: Tortoise & Gold
Ray-ban Clubmaster Eyeglasses RB 7216 8210 51-20 Blue Silver Frames - Frame: Blue