SALE: $335 (-36%) $525
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11209686 |
| MPN: | BM7258-54H |
| Model: | Citizen Corso |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold Silver |
| Dial Color: | Gray |
| Lug Width: | 20 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Eco-Drive |
| Indices: | Diamond Markers |
| Reference Number: | BM7258-54H |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | Date Indicator Diamond Accent Luminous Hands Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Water-Resistant |
| With Manual/Booklet: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Corso Eco-drive Blue Dial Two-tone Ladies Watch EW2294-53L - Blue, Dial: Blue, Band: Silver, Gold
Citizen BM7100-59H Corso Diamond Sapphire Stainless Silver Tone Men`s Watch - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen Corso Eco-drive Blue Dial Men`s Watch AW1740-54L - Blue, Dial: Blue, Band: Silver-tone
Citizen BU2070-12L Men`s Corso Eco-drive Blue Dial Day-date Watch - Dial: Blue, Band: Brown, Bezel: Silver
Citizen Men`s Watch Corso Eco-drive Black Dial Steel Bracelet Date BM7335-63E - Dial: Black, Band: Black
Citizen Men`s Watch Corso Silver Tone Dial Yellow Gold Steel Bracelet BM7492-57A - Dial: Silver, Band: Gold, Bezel: Gold