$140
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11280804 |
| MPN: | ES4897 |
| GTIN: | 768680298154 |
| Model: | Fossil Scarlette |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 15 mm |
| Case Size: | 30 mm |
| Band Width: | 15 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Manual: | English & multi languages |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Warranty: | 1 Year Seller Warranty |
| Box: | Yes |
| With Papers: | Yes |
| Weight: | 80g |
| Reference Number: | ES4897 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE