SALE: $1202 (-22%) $1550
Genuine & Authentic Maurice Lacroix
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Maurice Lacroix
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Maurice Lacroix |
| SKU: | 11353928 |
| MPN: | FA1104-SS002-G20-1 |
| Model: | Maurice Lacroix Fiaba |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Green |
| Case Size: | 32 mm |
| Band Width: | 17 mm |
| Indices: | Arabic numerals rhodium-plated |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Luxury Standard/Classic |
| Features: | 12-Hour Dial Diamond |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | FA1104-SS002-G20-1 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE