SALE: $1636 $1650
Genuine & Authentic Longines
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 11580290 |
| MPN: | L52554716 |
| GTIN: | 845960069953 |
| Model: | Longines DolceVita |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Band Width: | 15 mm |
| Case Size: | 32 mm |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Small Second |
| Display: | Silver |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 32 mm x 20.5 mm |
| clasp: | Triple Fold Over |
| Gender: | Women`s |
| Series: | DolceVita |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Roman Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | L5.255.4.71.6 |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Bezel Type: | Smooth |
| Case Material: | Stainless Steel |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Longines Dolcevita Automatic 28.2x47mm Silver Dial SS Men`s Watch L5.767.4.73.6 - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Longines Dolcevita Automatic Silver Dial Leather Men`s Watch L5.767.4.73.3 - Face: Silver, Dial: Silver, Band: Beige
Longines Dolcevita Quartz Silver Dial Ladies Watch L55124717 - Dial: Silver, Band: Blue, Bezel: Silver
Longines Dolcevita Quartz Silver Dial Unisex Watch L55124752 - Dial: Silver-tone, Band: Grey, Bezel: Silver-tone
Longines Dolcevita Quartz White Dial Leather Women`s Watch L5.255.4.75.2 - Dial: White, Band: Grey
Longines Mini Dolcevita Quartz Silver Dial Ladies Watch L5.200.4.75.0 - Dial: Silver, Band: Red, Bezel: Silver-tone
Longines Dolcevita Quartz 23mm Silver Dial Leather Women`s Watch L5.512.4.71.3 - Dial: Silver, Band: Gray, Bezel: Silver