$615
Genuine & Authentic Tissot
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tissot
Tissot is a prestigious Swiss watch brand known for its tradition of quality and innovation. With a diverse range of styles, Tissot offers timepieces that blend classic elegance with modern technology. Whether you seek precision sports watches or sophisticated dress watches, Tissot provides reliable craftsmanship and timeless design, making it a favorite among watch enthusiasts worldwide.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tissot |
| SKU: | 11735616 |
| MPN: | T1514221135100 T1514221135100 |
| Model: | Tissot PRC |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Ice Blue |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 39 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Butterfly Clasp |
| Indices: | Baton Indexes Stick Indexes |
| Case Thickness: | 9.22 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Date Indicator Sapphire Crystal Scratch-Resistant Swiss Made Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | T1514221135100 T151.422.11.351.00 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Tissot Prc 200 Quartz Silver Dial Unisex Watch T0554101601700 - Black / Silver / White, Dial: White, Band: White
Tissot PRC200 Danica Patrick Limited Edition Ladies Watch T055.217.16.032.00 - Dial: White, Band: White, Bezel: Silver
Tissot PRC100 Solar Silver Dial Stainless Men`s Watch T151.422.11.031.00 - Face: Silver, Dial: Silver, Band: Silver
Tissot Prc 200 T-sport Chronograph Quartz Diver`s Men`s Watch T114.417.17.057.00 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: No Bezel
Tissot Prc 200 Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch T114.417.17.057.00 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Tissot Prc 200 Chronograph Quartz Blue Dial Men`s Watch T114.417.11.047.00 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Tissot PRC200 Chronograph White Dial Ladies Watch T0552171101800 - Dial: White, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Tissot Prc 200 Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch T114.417.11.057.00 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver