$330
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11779518 |
| MPN: | SRPJ89K1 |
| GTIN: | 4954628249159 |
| Model: | Seiko 5 Sports |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Green |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 36 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Style: | Watches |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Japan |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 36.4 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | 5 Sports |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Indices: | Arrow Markers Arabic Numerals Round Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Self-Winding Day/Date |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | SRPJ89K1 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko 5 Sports Automatic Yellow Dial Men`s Watch SRPL87K1 - Dial: Yellow, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Seiko 5 Sports Automatic Black Dial Men`s Watch SRPD55K1 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Seiko 5 Sports Skx Gmt Automatic Black Dial Men`s Watch SSK036 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gray, Black
Seiko 5 Sports SRPK11 42.5mm Steel Orange Dial Day Date Automatic Men`s Watch - Dial: Orange, Band: Silver, Bezel: Black
Seiko SRPK09 Men`s 5 Sports Special Edition - Silver Dial Stainless Steel Band - Silver, Dial: Silver, Band: Silver
Seiko 5 Sports Skx Automatic Black Dial Men`s Watch SRPK99K1 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko Limited Edition 5 Sports Automatic Silver Dial Watch SRPL03K1 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko 5 Sports Special Edition Automatic Black Dial Men`s Watch SRPK67K1 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver