$192
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11890776 |
| MPN: | 26234 |
| Model: | Invicta Star Wars |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue Multicolor Silver |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Arrow Markers Dagger/Dauphine Indexes Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Women |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Limited Edition Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 26234 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Character Family: | Star Wars |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Star Wars Bo Katan Mens 48mm Limited Edition Silver Quartz Watch 41377 - Dial: Blue, Gray, Multicolor, Silver, White, Band: Gray, Silver, Gunmetal, Bezel: Blue, Silver
Invicta Star Wars Darth Vader Women`s 40mm Limited Edition Bolt Watch 26235 - Dial: Black, Multicolor, Red, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Star Wars Darth Vader Men`s 52mm Limited Edition Chronograph Watch 26268 - Dial: Black,Gray, Band: Black, Bezel: Black
Invicta 27669 Star Wars Limited Edition Boba Fett Black Strap Men`s Watch 200 - Dial: Green, Red, Gunmetal, Band: Black
Invicta Star Wars 50mm Kylo Ren Men`s Limited Edition Chronograph Watch 35044 - Dial: Black, Multicolor, Silver, Band: Black, Bezel: Black, Red
Invicta Star Wars Darth Vader Limited Men`s 52mm Triple Black Chrono Watch 40087 - Dial: Black, Gray, Red, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Star Wars The Child Men`s Mandalorian Limited Ed Hydroplated Watch 35163 - Dial: Black, Green, White, Band: Black, Gray, Green, Multicolor, Bezel: Black, Gray, Green, Multicolor, Silver
Invicta Star Wars Boba Fett Men`s 46mm Limited Ed Swiss Chronograph Watch 34686 - Dial: Black, Gray, Green, Multicolor, Band: Green, Bezel: Silver