$156
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11895476 |
| MPN: | SC0481 SC0485 |
| Model: | SC0485 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Day/Date Day Indicator Push/Pull Crown Seconds Hand Water-Resistant 24-Hour Dial Flame Fusion crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | SC0481 SC0485 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Vintage Black Leather Strap Quartz Black Dial 11741 - Dial: Black, Band: Black
Invicta 12404 Vintage Mechanical Blue Skeleton Dial Leather Strap Men`s Watch - Dial: Blue, Band: Black
Invicta Vintage Men Model 36232 - Men`s Watch Quartz - Need Battery - Quartz
Invicta 12407 Vintage Mechanical Rose Gold Skeleton Dial Leather Band Mens Watch - Dial: Rose Gold, Band: Black
Invicta 12232 Vintage Silver Dial Stainless Steel Men`s Watch Retail - Silver
Invicta Mens 49.5mm Vintage Mesh Bracelent 4 Tones Black Blue Red Dial SS Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gold, Silver
Mens Invicta 23635 Vintage Automatic Skeleton Dial Black Leather Watch - Band: Black