$165
Genuine & Authentic Kenneth Cole
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Kenneth Cole
Kenneth Cole is a distinguished fashion brand known for its stylish clothing, shoes, and accessories that blend modern design with practical functionality. With a focus on urban chic and social responsibility, Kenneth Cole offers a range of products for both men and women. Whether you’re looking for fashionable footwear or elegant apparel, Kenneth Cole provides quality options that elevate your everyday style.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Kenneth Cole |
| SKU: | 12030039 |
| MPN: | KC8096 |
| GTIN: | 020571115743 |
| Model: | Kenneth Cole New York |
| Dial Color: | Black Gold |
| Band Color: | Brown |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Watch Shape: | Round |
| Department: | Men |
| Style: | Classic |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Genuine Leather |
| Type: | Wristwatch |
| Features: | 12-Hour Dial |
| With Papers: | Yes |
| Case Finish: | Polished |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | No Hour Marks |
| Closure: | Buckle |
| Reference Number: | KC8096 |
| Display: | Analog |
| Band/Strap: | Bund Strap |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Kenneth Cole New York Quartz Black Dial Men`s Watch KCWGA7006701 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Kenneth Cole New York Chronograph Quartz Blue Dial Men`s Watch KCWGI0058302 - Dial: Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Kenneth Cole New York Automatic Green Dial Men`s Watch KCWGY0064803 - Dial: Green, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Kenneth Cole New York Chronograph Quartz Blue Dial Men`s Watch KCWGO0065703 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Silver-tone
Kenneth Cole New York Automatic Skeleton Dial Men`s Watch KCWGY0065303 - Dial: Black Skeleton, Band: Black, Bezel: Black
Kenneth Cole New York Gotham Automatic Skeleton Dial Men`s Watch KCWGZ0065402 - Dial: Skeleton, Band: Brown
Kenneth Cole New York Downtown Automatic Men`s Watch KCWGY0065605 - Dial: Skeleton, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone