$612
Genuine & Authentic Cazal
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Cazal
Cazal is a renowned eyewear brand celebrated for its bold, stylish designs and luxurious craftsmanship. Known for pushing boundaries in fashion, Cazal combines unique shapes and high-quality materials to create iconic frames. Cazal eyewear remains a symbol of innovation and individuality, capturing the essence of contemporary luxury.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Cazal |
| SKU: | 12060943 |
| MPN: | 8039 |
| GTIN: | 751582207898 |
| Model: | 8039 |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Gray |
| Bridge Size: | 17 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Department: | Men |
| Lens Technology: | Gradient |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Metal & Plastic |