$372
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12078794 |
| MPN: | 28387 |
| GTIN: | 886678338597 |
| Model: | Invicta Venom |
| Bezel Color: | Gold Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Gold Black |
| Case Size: | 53.7mm |
| Band Width: | 36 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 13 Jewels |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 21 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Push/Pull Crown Screwdown Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 1000 m (100 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 28387 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Stainless Steel |
| Theme: | snake |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Swiss Made Invicta 10813 Reserve Venom Chronograph Rose-gold Dial Men`s Watch - Dial: Rose Gold, Band: Black
Swiss Made Invicta 10819 Reserve Venom Chronograph Gold Dial Two-tone Mens Watch - Dial: Yellow Gold, Band: Black, Bezel: Gold
Swiss Made Invicta 16153 Reserve Venom Rose Gold-tone Chronograph Men`s Watch - Dial: Rose Gold, Band: Black, Bezel: Blue
Invicta Venom Combat Men`s 52mm Jungle Camo Quartz Chrono Watch 47759 - Dial: Black, Green, Multicolor, White, Band: Green, Bezel: Green, Orange, Silver