SALE: $126 (-67%) $378
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12278113 |
| MPN: | 25724 |
| GTIN: | 886678310845 |
| Model: | Invicta S1 Rally 25724 |
| Dial Color: | Ivory |
| Band Color: | Brown |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 25724 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Tachymeter Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Ivory |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 48 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | S1 Rally |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s 20107 S1 Rally Analog Display Japanese Quartz Black Silicone Watch - Gold, Dial: Gold, Band: Blue, Multicolor
Invicta Men`s Watch S1 Quartz Rally Beige Dial Light Brown Leather Strap 30914 - Face: Beige, Dial: White, Band: Brown
Invicta Men`s S1 Rally Quartz Chronograph Watch Black Steel Silicone Band 24228 - Dial: Black, Band: Black
IN23084 Invicta S1 Rally Chronograph Blue Dial Men`s Watch - Style /: Black
Invicta JM Correa S1 Rally Men`s 51mm Carbon Fiber Dial Chronograph Watch 43790 - Dial: Black, Green, Silver, White, Band: Purple, Bezel: Black, Purple, Silver
Invicta S1 Rally Men`s 48mm Anatomic Skeleton Dial Black Chronograph Watch 36367 - Dial: Black, Gray, Multicolor, Silver, Band: Black, Bezel: Black, Red
Invicta S1 Rally Chronograph Ivory Dial Men`s Watch 23077 - Dial: Ivory, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
IN23078 Invicta S1 Rally Chronograph Blue Dial Men`s Watch - Style /: Silver