SALE: $238 (-27%) $325
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9473981 |
| MPN: | BM8475-00F|BM847500F |
| GTIN: | 0013205094132 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Black Ion-plated |
| Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Closure: | Tang |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Eco-Drive |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes 12 h Dial |
| Band/Strap: | Strap Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Reference Number: | BM8475-00F|BM847500F |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Luminous Hands Luminous Indexes |
| Case Finish: | Matte |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Watch Women Eco-drive FE6161-54L - Dial: Blue, Band: Silver
Citizen Men`s Classic 47mm Eco-drive Solar Quartz Watch BN0228-06W - Dial: Green, Band: Green, Other Dial: Green
Citizen Watch Men Eco-drive EW2672-58E - Dial: Black, Band: Gold
Citizen Eco-drive Green Dial Men`s Watch AW1598-70X - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Silver-tone
Citizen Eco-drive Peyten BM7530-50X Men`s Green Dial Stainless Steel Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen Eco-drive Axiom 43mm Silver Stainless Steel Case AT2240-51E - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black