SALE: $224 (-47%) $425
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9475527 |
| MPN: | AW1740-54H |
| GTIN: | 4974374330970 |
| Model: | AW1740-54H |
| Dial Color: | Grey |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | Grey |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AW1740-54H |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second Solar-powered |
| Movement: | Eco-Drive |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Grey |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Corso |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen - Men`s Axiom Eco-drive Watch Stainless Steel W/black Model AU1060-51E - Silver-Tone, Dial: Black, Band: Blue, Silver
Citizen Carson Eco-drive Diamond Blue Dial Ladies Watch FE6160-57L - Blue, Dial: Blue, Band: Silver-tone
Citizen Watch Women Eco-drive EM0952-55A - Dial: White, Band: Gold, Bezel: Gold
Citizen Eco-drive Silver Dial Black Leather Men`s Watch AW1236-03A - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Silver
Citizen Captain Marvel Collectible Women`s Watch with Eco-drive Technology - Dial: White