SALE: $134 (-67%) $402
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 9677523 |
| MPN: | 1774 |
| GTIN: | 0843836017749 |
| Model: | 1774 |
| Dial Color: | Champagne |
| Band Color: | 18kt Gold Ion-plated |
| Bezel Color: | 18kt Gold Ion-plated |
| Color: | Champagne / Gold |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Style: | Watches |
| Features: | hours Mintes Seconds chronograph |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Champagne |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Dot |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Pro Diver |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 1774 |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 42MM Men`s Pro Diver Automatic 3 Hand Gold Dial Stainless Watch 29183 - Gold, Dial: Gold, Band: Gold
Invicta Pro Diver Chronograph Blue Dial Pepsi Bezel Men`s Watch 1771 - Blue / Red / Silver, Dial: Blue, Band: Silver
Invicta Men`s Watch Pro Diver Quartz Black Dial Yellow Gold Steel Bracelet 26975 - Face: Black, Dial: Black, Band: Gold
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Women`s 6895 Pro Diver Quartz 30mm Two-tone Stainless Steel Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Pro Diver Chronograph Blue Dial Men`s Watch 22313 - Dial: Blue, Band: Two-tone (Black and Gold-tone), Bezel: Gold-plated
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone